Relaxace do práce? Patří!

"Umění odpočinku je součástí umění práce" J. Steinbeck

 

1. Proč relaxace do práce patří?

Lidé stráví na pracovišti značnou část svého života, a to je důvod se zamyslet jak pracovní čas probíhá. Odborníci se shodují, že bychom si měli vyhradit čas na duševní a tělesnou relaxaci během dne. Tím, že si odpočineme, nabereme síly, tak produktivitu práce zvýšíme více, než kdybychom pracovali bez přestávky. Aby přestávka byla účinná, je potřeba změnit polohu těla i zaměření mysli. Eliminuje se tak pracovní zátěž.

Pracovní zátěž může být fyzická nebo psychická. Fyzická zátěž souvisí s těžkou manuální prací, která většinou jednostranně zatěžuje určitou část těla.

Psychická zátěž se dále dělí na smyslovou, mentální (pozornost, myšlení, rozhodování, paměť) a emoční (vyplývá ze vztahů a sociálních vazeb).

Relaxace může sloužit v rámci programu psychohygieny, k harmonizaci osobnosti po všech stránkách a to jak v krátkodobém, tak v dlouhodobém hledisku.

Momentální účinek relaxace spočívá v odpočinku, v tom, že pracovník na chvíli „vypne“ a načerpá síly pro další práci. A to bez ohledu, zda je zatěžován fyzicky nebo psychicky.

Z dlouhodobého hlediska pravidelné relaxace působí pozitivně na celkovou kondici, a to má vliv na nemocnost, na chronické potíže, na psychické problémy, a také na bezpečnost práce. Jak známo, stres působí na imunitu, takže pokud si v relaxaci dopřejeme chvíli bez stresu, imunitní systém začne lépe pracovat. Uvolnění těla i psychiky startuje samouzdravovací procesy. Uvolnění je protiklad napětí (tedy stresu).

Také pro harmonizaci vztahů na pracovišti může pravidelná relaxace být prospěšná. Díky relaxaci získává pracovník odstup, nadhled nad konfliktními situacemi a třecími plochami, a to jak mezi spolupracovníky, tak ve vertikální hierarchii (s nadřízenými či podřízenými).

 

2. Klidný kout – kde ho najít, jak ho vytvořit?

Ideální je vyčlenit pro relaxace speciální místnost umístěnou mimo hlučné části provozu, mimo výrobu, recepci, vrátnici. Klidné, tiché a teplé místo, může to být ta nejmenší kancelář nebo například nevyužívané podkroví. To je samozřejmě ideální stav. Pokud to není možné mít celou místnost, najděte klidný kout a opatřete do něj zástěnu, díky které oddělíte relaxační část.

Prostor by měl nabízet různé možnosti relaxace, jak v sedě, tak i v pololeže nebo vleže.

Pro sezení dobře poslouží pohodlné křesílko, sedací vaky, sedací polštáře, pohankové meditační polštáře . Pro ležení lze použít pohovku, polohovatelné křesílko nebo matrace/futon na podlahu.

Barvy volíme raději teplé, pastelové, které prostor udělají útulnější. Stejně tak materiálu spíše přírodní jako je dřevo, bavlna, přírodní náplně polštářů a matrací.

Stačí jednoduché strohé vybavení, které navíc půjde snadno uklízet a čistit.

Pokud to podmínky umožňují, používáme tlumené osvětlení teplejších odstínů (bílé světlo podobné dennímu v nás nabuzuje potřebu aktivity, náš hormonální systém ho vyhodnocuje jako výzvu k akci, proto není vhodné k relaxaci).

 Relaxace v zamestnani1

 

3. Legalizace nicnedělání?

Zavést stručná pravidla pro relaxační koutek/místnost. Tím dojde k „legalizaci“ samotné relaxace. Pracovníci tím dostanou svolení. Stejně jako se chováme ke kuřákům, také mají vyhrazené místo pro svoje kouření, bez ohledu na to, co si o kouření myslíme.

Pravidla například:

  • zde se nepracuje
  • zde se nemluví, neklábosí, nekomentuje
  • zde se netelefonuje
  • zde se odpočívá v sedě, v leže, jakkoli.
  • berte ohled na ostatní


Informaci o zřízení relaxačního prostor i s pravidly dejte do interního informačního systému, oběžníku, emailu všem pracovníkům, a
by dostali všichni stejné informace.

Zároveň by relaxace neměla být povinná. Je na každém jednotlivci, jak se rozhodne, ne každý toho využije. Navíc někdo potřebuje více času k „rozhoupání se“ a vyzkoušení něčeho nového. Dejme tomu přirozený vývoj.

 

4. Je to skutečně jen flákání? Účinek relaxace

Vypadá to jako flákání, ale:

  • v průběhu dne vám množství energie kolísá, je ve vlnách v čase proměnlivé

  • citlivý člověk využívá k práci ty vlny plné energie, kdy pracuje naplno

  • naopak některé energetické propady jsou tak hluboké (především po obědě), že stejně nic nedokážeme dělat. Pokud se je snažíme překonat, trvají dlouho. Pokud jim věnujeme pozornost ve formě odpočinku, trvají pouze pár minut. Je to stejné jako s únavou při řízení auta a mikrospánkem. Když se snažíme únavu překonat, stejně jsme unavení a riziko mikrospánku trvá. Pokud se dokážeme zastavit, dáchnout pár minut, a pokračujeme v jízdě odpočatí a věnujeme řízení plnou pozornost.

  • Odpočatější pracovník je výkonnější a spolehlivější, dělá méně chyb.

 

 5. Zneužívání ze strany zaměstnance, aneb jak to udělat spravedlivě

Každý má jiné potřeby, někdo nebude relaxovat vůbec a druhý si odpočine 2x za den. Nezbývá prostě to vyzkoušet a praxe ukáže, jak to bude fungovat. A důvěřovat.

 

6. Jak relaxovat ? Návod do začátku.

  • Doporučuji začít fyzickým zklidněním, celkovým ztišením. Postupně uvolnit končetiny, projít celé tělo, tam kde pocítíme napětí, zkusíme uvolnit. Potom celý postup opakovat a opět uvolňovat, kde je potřeba. Nezapomenout na obličej a smysly (oči, nos, ústa ….).

  • Dále pak začít vnímat dech, nádech, výdech, vnímat, jak tělo dýchá.

  • Od fyzického zklidnění přecházíme plynule k psychickému. Při relaxaci dochází ke snížení mozkové frekvence z hladiny beta na nízkofrekvenční hladinu alfa.

  • Po skončení relaxace je vhodné se protáhnout, projít, vyjít si schody, prostě co prostory nabízejí.

 

7. Nedaří se zklidnit? Chce to cvik.

Zpočátku nám jenom samotné zklidnění a ztišení bude trvat delší dobu, bude nám připadat obtížné nebo dokonce nemožné. Je to dovednost. Po několika praktikování se bude doba zklidňování zkracovat. Je to stejné, jako když jsme se učili řídit auto. Časem s dovednost stane automatickou a dostaneme se do hlubších sfér relaxace. Takže vytrvejme. Překonáme někdy nesnadný začátek a odměna přijde brzo ve formě odpočinku a lepší kondici.

Relaxaci je možné se naučit a je vhodné postupovat při tom od snazších způsobů a metod k obtížnějším.

Pročištěním mysli vytváříme prostor pro nové zajímavosti světa a také inspiraci, někdy se uvolníme a tím najdeme řešení pro složitou situaci, se kterou jsme si nevěděli rady. 

Relaxace představuje kontakt s tělem. Je to postup, který umožňuje vědomou cestou ovlivnit psychický i fyzický stav, navozovat stav klidu a pohody, zlepšovat odolnost proti zátěži.

Slovo relaxace v překladu z latiny znamená záměrné uvolňování v oblasti psychické i fyzické. 

 

Přeji všem dostatek časoprostoru pro relaxaci, případně meditaci, ať už kdekoli!
Klára Patočková

Další inspirace: článek Jak meditovat v běžném životě