Do 27.5. jsem na pracovní cestě a nebudu odesílat objednávky. Vaší objednávce se budu věnovat od 28.5.2024. Děkuji za pochopení.

Pohanka mi nechutnala

Moje první setkání s pohankou nebylo moc přívětivé.  Nechutnala mi.

Po několika letech přišla životní změna,  na základě celostní medicíny jsem přestala jíst lepek. Způsoboval moje alergie, rýmy a další chronické potíže, které trvaly roky. Celý můj osobní příběh jak strava ovlivnila a stále ovlivňuje zdraví najdete ZDE.

Došlo tedy i na pohanku. A najednou mi její chuť připadala docela fajn, jak pohanka, tak mouka, krupice atp.

Prakticky ve stejném období jsem začala vyrábět podsedáky pro meditace a shiatsu, které jsem plnila pohankovými slupkami.

Teprve nedávno jsem potkala pohankové pole. Nejprve jsme netušili, co na poli roste, čekali jsme na autobus a tak byl čas přemýšlet a googlit. Ta drobná kvítka na nenápadné rostlince byla pohanka.

Pole kvetouci pohanky

Uvědomila jsem si, jaká je její cesta, než se dostane na talíř anebo do polštářků. Pole kvetoucí pohanky není nijak nápadné a většina z nás by se ani neptala „Co to na tom poli je?“

Navíc je pohankové pole pastvou pro včely medonosné.

Pohanka kvete a vcela

Ještě mnohem méně zajímavé je pole dozrávající pohanky. Na suše vypadajících rostlinách postupně dozrávají malé pyramidové nažky. Ty se po oloupání stávají jídlem v podobě pohanky kroupy, lámanky, pohankové mouky, krupice, těstovin.

Pohanka uzrává

Pohanka zralá 

A oloupané slupky z pohanky by se staly odpadem, nebýt toho, že je využiju jako náplň do podsedáků a polštářů. 

Pohankové slupky a podsedák

Pohankové slupky jsou jako náplň polštářků a podsedáků výhodné, protože dobře drží tvar a jsou poměrně lehké, oproti pohance nebo rýži.

Vznikají tak polštáře, podsedáky, nahřívací polštářky a bederní pásy. Slupky umí podržet teplo, které získají nahřátím. Se slupkama je příjemná práce, už jenom bořit do nich ruce je totální relax, taková mikromasáž. Když se Vám sypou pod rukama a Vy naplníte podsedák, máte hotovo. Je to báječnej pocit.

Další články o využití pohankových slupek:

K čemu jsou dobré pohankové slupky

Kvalitní spánek

Suché teplo na bolesti zad a kloubů

Recepty na bezlepková jídla na mém blogu ZDE.