Bolestivá menstruace a nahřívací pohankové polštářky

Pobolívá vás bříško při menstruaci?

Zkoušely jste ho někdy prohřát?

Blíží se „Vaše dny“ a začínáte propadat panice, jak moc to zase bude bolet? Málokterá žena prožívá dnes menstruaci úplně v klidu a vyrovnaná. Stále více žen a bohužel i dívek trpí bolestmi podbřišku, u některých tyto bolesti vystřelují až do zad nebo končetin.

Příčin může být celá řada, ale to není předmětem tohoto textu. My se budeme zabývat tím, jak ulevit alespoň dočasně.

Prohřátím oblasti bříška a především podbřišku se tato oblast může uvolnit, napětí a křeč, které díky probíhající menstruaci vznikají, se teplem uvolní a tím bolest ustupuje. Bříško můžeme prohřát například polštářkem naplněným pohankovými slupkami. Polštářek je díky slupkám měkký, dobře se dá tvarovat a na bříško netlačí. Ideální je přivázat si ho kolem pasu například šátkem, nebo samozřejmě potom vleže mít přiložený na bříšku, třeba dát i pod kalhoty, lépe tam potom drží.

Při menstruačních bolestech pomáhá jak prohřátí bříška, v tom „akutním“ stavu bolesti, tak pro celkovou pohodu a uvolnění je příjemné a užitečné občas prohřát oblast kříže a beder. Opět, máme zde díky našemu způsobu života trvalé napětí (sezení, natřásání na našich silnicích atp.), a teplo nám pomůže toto napětí uvolnit. Nahřátí oblasti kříže ovlivňuje i teplotu dolních končetin, což je dobrý tip pro zimomřivé ženy, které mají věčně ledové nohy. Ideální je toto provádět před spaním, kdy už rovnou jdete do pelíšku a prohřátý organismus už nemá kde prochladnout, což by bylo značně nežádoucí.

Podobný princip se používá u miminek při břišních kolikách, kdy prohřátím bříška mohou větry lépe odcházet.

Pohankové slupky dobře drží teplo

Pohankové slupky jsou malé šlupičky o průměru cca 5 mm, naakumulované teplo udrží cca půl hodiny (v závislosti na okolní teplotě, na tom zda polštářek ještě třeba zabalíte do šátku a přivážete na tělo, nebo když ho máte pod peřinou, tam vydrží nejdéle). Navíc v pohankových slupkách se nelíbí roztočům a jiným potvůrkám, proto jsou polštářky z nich vyhledávané i alergiky.

Slupky působí zároveň mikromasážně, vytvářejí skrz látku určitou strukturu, která potom působí na pokožku. Obzvláště příjemné je to na chodidla, kdy vlastní vahou tlačíme do polštářku a slupky se potom tlačí na pokožku.

Podobný efekt, jako pohankové slupky, mají i pecky jako náplň polštářků. Také vydrží nahřáté, působí mikromasážně.

Každopádně všechny tyto metody pracují s tak zvaným suchým teplem. Suché teplo, které polštářek sálá, oceníte i při bolestech kloubů a zad, lze ho přikládat na různé části těla. Někdo potřebuje nahřívat průdušky, někdo dutiny, v každé rodině může tak polštářek posloužit díky svojí univerzálnosti.

Způsoby jak lze polštářek nahřát:

Během topné sezóny je ideální mít polštářek „uskladněný“ na topném tělese (myslím tím radiátor, nikoli kamna). V ostatním období nebo na cestách lze polštářek nahřívat v mikrovlnné troubě, ale také v klasické troubě do 50 stupňů, nejprve troubu předehřát a posléze do ní polštářek vložit a už dál troubu nezapínat. Tam by opravdu mohlo hrozit spálení náplně.

Je dobré, když polštářek má snímatelný potah, který můžeme kdykoli vyprat v pračce.

Takový polštářek Vám může od bolesti ulevit, neřeší však příčinu a není ani léčebným prostředkem.

Vybírat můžete z nahřívacích bederních pásů.

Další články a eBooky o životním stylu najdete na mém BLOGU ZDE.

Bederni_pas_2_menstruace