Jak vybrat vhodnou velikost meditačního sedáku

P1310064

Pohankové sedáky jsou pevné, jsou naplněné pohankovými slupkami tak, aby se na nich dalo sedět, aby se nepropadaly při sezení.  Při jejich výběru řeší kupující především správnou velikost, respektive výšku. Důležitou roli hraje také design, motiv, barevnost, ale díky vlastním výrobním možnostem nabízíme všechny designy pro všechny výšky.

Pro výběr správné výšky je potřeba si nejprve ujasnit, pro jaký účel a způsob sezení budeme sedák používat.

Zda ho pořizujeme pro meditace, relaxace nebo jako univerzální interiérový doplněk, případně do čajového koutku atp. Také zda budou sedáky používat dospělí nebo spíše děti. Od toho se odvíjí různé způsoby sezení na sedáku.

Lze sedět obvykle třemi různými způsoby: turecký sed, seiza klasické sezení. Popíšeme si jednotlivé způsoby sezení:

Turecký sed – nohy jsou zkřížené před tělem, sedací kosti na sedáku, páteř směřuje rovně vzhůru, ruce na kolenou nebo v klíně. Používá se obvykle při meditacích.

P1310024

Seiza – nohy jsou ohnuté v kolenou vedle sedáku, sedací kosti na sedáku a sedák je mezi stehny a lýtky. Nárty směřují k podlaze. Páteř směřuje rovně vzhůru. Používá se například při shiatsu masáži, ale lze i pro meditace, cvičení jógy atp.

P1310012

Klasické sezení – sedíme na sedáku jako na židli, nohy před tělem v různém úhlu. Právě to, jaký úhel svírají kolena, určuje jak je pozice pohodlná. Pokud máte obtíže s koleny atp., je vhodnější vyšší sedák, klidně i 30 cm. Sezení na něm se potom více podobá sedu na židli. Používá se také při meditacích, ale oblíbené pro čajové koutky, místo sedací soupravy, dětské pokojíčky atp.

P1310026

Ať už budete používat jakýkoli způsob sezení, je potřeba, aby bylo pohodlné, aby vás nebolely kyčle, kolena, kotníky, nárty atp. Je potřeba zohlednit svůj zdravotní stav a dispozice. Pokud máte problémy s kyčlemi nebo koleny, bude vhodnější používat vyšší varianty sedáků (výška 18 cm a víc). Pokud jste ohební, postačí nižší sedák 12 cm, nebo rovnou můžete docílit ještě nižšího sedáku tím, že náplň pohankových slupek odsypete. Všechny sedáky jsou vybaveny zipem na vnitřní části, pomocí kterého jdou slupky odsypat, dosypat, případně zcela vyměnit.

Pro klasické sezení jsou dokonce využívány i vyšší varianty sedáků.

Při rozhodování o velikosti sedáků také hraje roli to, zda budeme se sedákem často cestovat a přenášet ho. Tam jsou potom vhodnější nižší varianty, případně dva nižší sedáky dávat na sebe, pokud jsme doma, a na cesty brát pouze jeden.

Pokud si i přesto nebudete jistí, rádi Vám pomůžeme vybrat správnou velikost meditačního sedáku po telefonu, e-mailu nebo poradíme, jak výšku nasimulovat například pomocí krabice od bot, na kterou se posadíte a uvidíte.

Sedáky mají vnitřní potah, který lze sundat a vyprat v pračce.

autor: Ing. Klára Patočková